سینمای ایران

جهانگیر الماسی: پژوهش یعنی به کارگرفتن معرفت، عقل و فکر

به گزارش ردکارپت فیلم: جهانگیر الماسی معتقد است: پژوهش می‌تواند با سرمایه‌گذاری، در جهت دادن تولید در سینمای ایران و برداشتن پرده از جوانبی که تا به امروز مغفول مانده‌اند، کمک کند.

جهانگیر الماسی (بازیگر سینما و تلویزیون) با بیان اینکه ابتدا باید برای اهالی سینما و مردم پژوهش را تعریف کنیم، گفت: در بسیاری از موارد تا صحبت از پژوهش می‌شود سبقه تاریخی و گذشته به نظرمان می‌آید درحالیکه در بحث علوم انسانی که حوزه فعالیت ما است، پژوهش ابعاد دیگری را هم دربرمی‌گیرد. پژوهش یعنی به کارگرفتن معرفت، عقل و فکر.

وی ادامه داد: در حال حاضر مهمترین پژوهش در حوزه علوم انسانی این است که به کدام سمت حرکت می‌کنیم، تصویری که از انسان در ذهن بشریت وجود دارد چقدر درست است و از آینده انسان چه تصویری می‌تواند وجود داشته باشد. دنیای غرب و هالیوود، سینمای فرانسه، سینمای ایتالیا، سینمای صرفا تجاری هند و سینمای اسکاندیناوی همه آگاهانه روی بحث‌های نوینی که در حوزه فیزیک و علوم انسانی اتفاق می‌افتد و تعامل این دو با هم سرمایه‌گذاری می‌کنند.

این بازیگر با اشاره به لزوم اهمیت به پژوهش و شناخت درست آن تصریح کرد: بحث‌های این‌چنینی همیشه وجود داشته اما شاید کمتر بستری برای ارائه آن‌ها فراهم شده بود اما خوشبختانه با ابزاری مثل سینما و رسانه‌های ارتباط جمعی و فضای مجازی خیلی راحت‌تر می‌توان از دریچه‌های جدید به موضوعات مختلف از جمله پژوهش نگاه کرد.

الماسی اضافه کرد: امروز در دنیا غرب روی ۶ فیلم آخر آقای کریستوفر نولان چه هزینه و سرمایه‌گذاری شده تا پژوهش در آن‌ها مورد توجه قرار بگیرد. با قطعیت می‌توان گفت آن‌ها صد در صد به این موضوع دقت و توجه دارند اما متاسفانه ما در سینما در پله‌های اول و دوم جا مانده‌ایم.

وی همچنین با تاکید براثرگذاری پژوهش در آثار سینمایی اظهار داشت: پژوهش می‌تواند با سرمایه‌گذاری، در جهت دادن تولید در سینمای ایران و برداشتن پرده از جوانبی که تا به امروز مغفول مانده‌اند کمک زیادی کند. این موضوعی است که باید از سوی اهل فن واقعی به جدیت مورد توجه قرار بگیرد.

اختتامیه چهارمین دوره جایزه پژوهش سال سینمایی به دبیری بهروز محمودی بختیاری خردادماه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند