انجمن فیلم کوتاه ایران

هشدار و ابراز نگرانی ایسفا نسبت به تصمیم سازمان سینمایی درباره سینمای هنر و تجربه

به گزارش ردکارپت فیلم: ایسنا در بیانیه‌ای درباره واگذاری حمایت از اکران عمومی فیلم‌های موسوم به هنر و تجربه به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اعلام کرد: به عنوان انجمن فیلم کوتاه ایران هشدار می‌دهیم و نگرانی واضح و صریح خود را از این تصمیم سازمان سینمایی و از دست رفتن بخش دیگری از بسته حمایتی سازمان سینمایی از فیلم‌های موسوم به هنر و تجربه اعلام می‌کنیم.

ایسفا در اطلاعیه‌ای تصمیم سازمان سینمایی را در واگذاری حمایت از اکران عمومی فیلم‌های موسوم به هنر و تجربه به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نقد کرد و نسبت به تبعات آن هشدار داد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

در روزهای گذشته، خبر تعطیلی موقت فعالیت موسسه هنر و تجربه‌ی ایرانیان منتشر شد. سازمان سینمایی در طراحی سیاست‌های جدید خود، حمایت از اکران عمومی فیلم‌های موسوم به هنر و تجربه را به مرکز گسترش سینمای مستند وتجربی واگذار کرد. اگر چه هنوز تصویر واضحی از شکل و شیوه‌ی حمایت مرکز گسترش از این گروه فیلم ها اعلام نشده، اما به عنوان انجمن فیلم کوتاه ایران (ایسفا) هشدار می‌دهیم و نگرانی واضح و صریح خود را از این تصمیم سازمان سینمایی و از دست رفتن بخش دیگری از بسته حمایتی سازمان سینمایی از فیلم های موسوم به هنر و تجربه اعلام می‌کنیم.

نمایش‌های عمومی هنر و تجربه -که بخش مهمی از فیلم های کوتاه وبلند به نمایش درآمده در آن، ساخته‌ی اعضا این انجمن بوده- نقش مهمی در توجه و معرفی فیلم‌های جریان ساز این سال‌های سینما داشت و این تصمیم، اندک امید باقیمانده را از میان می‌برد. متمرکز شدن همه‌ی فعالیت‌های منتسب به جریان تجربه‌گرای سینما، در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، تصمیم درستی نیست. ساختار دولتی، نمی تواند جریان آزاد و تجربه‌گرای انبوه فیلمسازان کوتاه ومستقل و تجربی را تحمل کرده و بپذیرد. نگاهی که همواره به سینما با رقم و صندلی و تعداد مخاطب و فروش می‌نگرد، نمی‌تواند تحمل نمایش فیلم‌های خارج از جریان عادی سینما را داشته باشد.

هنر و تجربه با همه‌ی اشکالات اجرایی‌اش، این ویژگی را داشت که می‌توانست فارغ از هر گونه نگاه سیستماتیک و تولیدی و اقتصادی به سینما نگاه کرده و حامی جریانی باشد که اغلب با سرمایه‌های خصوصی و شخصی نوید تجربه‌های تازه در سینما را می‌دهد.

سازمان سینمایی علی‌رغم همه‌ی وعده‌های آغازین برای حمایت از بخش خصوصی، اما در عمل یکی دیگر از بسته های حمایتی دولت از جریان خصوصی را با این تصمیم خود به بخش دولتی واگذار کرد. محدود شدن این بخش هیچ نوید روشنی برای سینما در پی نخواهد داشت. سینمایی که نیازمند تجربه‌های تازه‌تر است و نباید آن را با مناسبات مرسوم سینمای رسمی و تجاری کشور سنجید.

ما نگران بی توجهی واضح به فیلم کوتاه هستیم که می‌تواند جبران ناپذیر باشد. امیدواریم مدیران سازمان سینمایی در گفتگو با فیلمسازان فیلم کوتاه، مستند، مستقل و تجربه‌گرا برای این بخش تصمیم گیری کنند. فیلمسازانی که با چنگ و دندان فیلم می‌سازند و همه امیدشان به این حداقل اکران عمومی است.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند