جایزه

آلخاندرو ایناریتو و کوجی فوکادا جایزه آکیرا کوروساوا را می‌گیرند

به گزارش ردکارپت فیلم: جشنواره فیلم توکیو اعلام کرد با اهدای جایزه آکیرا کوروساوا ۲۰۲۲ به آلخاندرو ایناریتو و کوجی فوکادا از این دو چهره سینمایی تجلیل می‌کند.

جشنواره فیلم توکیو پس از ۱۴ سال وقفه در اهدای جایزه کوروساوا که پیشتر به چهره‌هایی چون استیون اسپیلبرگ، یوجی یامادا و هو هسیا هسین اهدا شده بود، امسال ۲ چهره دیگر را به فهرست برندگان قبلی می‌افزاید.

آلخاندرو گونزالس ایناریتو فیلمساز مولف مکزیکی و کوجی فوکادا کارگردان ژاپنی جایزه آکیرا کوروساوا را در سی‌و پنجمین دوره جشنواره فیلم توکیو که اواخر این ماه برگزار می‌شود دریافت می‌کنند.

این جایزه به فیلمسازانی تعلق می‌گیرد که سهم خارق‌العاده‌ای در سینمای جهان دارند و انتظار می‌رود به آینده صنعت فیلم کمک کنند.

برگزیدگان امسال را کمیته‌ای شامل یوجی یامادا کارگردان، تاتسویا ماکادی بازیگر سرشناس، میکو هارادا بازیگر کهنه‌کار، سابورو کاواموتو منتقد فیلم و شوزو ایجاما کارگردان، انتخاب کرده‌اند.

این کمیته اعلام کرد جایزه امسال را به ایناریتو اهدا می‌کند زیرا وی از زمانی که با اولین فیلمش «عشق سگی» توجه جهانیان را به سینمای مکزیک جلب کرد، تا به امروز که جوایز زیادی را به دست آورده، همچنان خود را به شدت به چالش می‌کشد و با هر فیلمش سعی دارد تا چیز جدیدی را امتحان کند.

جدیدترین فیلم ایناریتو با عنوان «باردو، تاریخ دروغین یک مشت حقیقت» که برای نخستین بار در جشنواره فیلم ونیز امسال به نمایش درآمد، در بخش جشن منتخب توکیو نمایش داده خواهد شد. وی با فیلم «عشق سگی» در سال ۲۰۰۰ برنده جایزه بزرگ جشنواره بین المللی فیلم توکیو شده بود و سال ۲۰۰۹ رییس هیات داوران بیست و دومین جشنواره توکیو بود.

درباره فوکادای ۴۲ ساله، کمیته انتخاب فیلم‌های وی را به عنوان یک کارگردان جوان ژاپنی با آینده‌ای امیدوارکننده تحسین کرد و تاثیر پرانرژی او را بر صنعت، فراتر از فیلمسازی خواند.

فیلم «هارمونیوم» فوکادا در بخش نوعی نگاه شصت و نهمین جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۶ به نمایش درآمد و جایزه هیات داوران را از آن خود کرد. وی یکی از کارگردان‌های جوان مولف ژاپنی در صحنه بین‌المللی است و در فعالیت‌هایی فراتر از پشت دوربین شرکت داشته که ابتکار «کمک به سینماهای کوچک» با همراهی کارگردانان دیگر از جمله برنده اسکار ریوسکه هاماگوچی، که هدف آن جلوگیری از فروپاشی سینماهای هنری ژاپن پس از شرایط بحران مالی در حین پاندمی بود، از جمله آنهاست. جدیدترین فیلم فوکادا با عنوان «عشق زندگی» در جشنواره فیلم ونیز امسال با تحسین منتقدان روبه‌رو شد.

مراسم اهدای جایزه آکیرا کوروساوا شنبه ۲۹ اکتبر خواهد بود. سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو از ۲۴ اکتبر تا ۲ نوامبر (۲۹ مهر تا ۶ آبان) برگزار می‌شود


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند