دستمزد

بازیگری که با دستفروش مترو اشتباه گرفته شد!

به گزارش ردکارپت فیلم:  فریده دریامج از بازیگران باسابقه سینما و تلویزیون ضمن تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های خود از سازوکار عجیب پرداخت دستمزد پایین به برخی بازیگران پیشکسوت گلایه کرد.

فریده دریامج بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون درباره فعالیت‌های اخیر خود توضیح داد: به تازگی از سفر بازگشته‌ام و مشغول ایفای نقش در یک فیلم سینمایی به نام «خبرچین» به کارگردانی احسان احتشامی بودم و همزمان هم این روزها سریال «گیلدخت» را در حال پخش از تلویزیون دارم. کار دیگری هم به نام «جزر و مد» در شبکه اول داشتم که پخش آن به تازگی تمام شده است.

وی درباره پرکاری خود در سال‌های اخیر گفت: متأسفانه شرایط به گونه‌ای است که خیلی از همکاران ما این روزها خانه‌نشین هستند و امثال من هم خوش شانس هستیم که مشغول به کاریم. البته یکی از سریال‌هایی که اشاره کردم تولیدش مربوط به دو سال پیش است و در واقع من هم به تازگی غیر از همین یک فیلم سینمایی در کار دیگری حضور نداشته‌ام. تنها یک تئاتر را روی صحنه داشتم. در هر صورت شرایطی که منجر به کم‌کاری همکارانم، بنده را هم اذیت می‌کند، هر چند این شرایطی است که در قبال آن کاری هم نمی‌توان کرد!

این بازیگر افزود: خیلی از همکاران ما در حال حاضر مشغول به کاری نیستند و خیلی از پروژه‌ها هم به دلایلی مانند مسائل مالی، راکد مانده است. امیدواریم این شرایط زودتر تغییر کند.

دریامج درباره حضور پررنگ‌تر در آثار تلویزیونی هم توضیح داد: اگر پیشنهادی از سوی پروژه‌های سینمایی هم داشته باشم، استقبال می‌کنم و اتفاقاً علاقه‌مندم در کارهای سینمایی هم حضور داشته باشم. کمااینکه به تازگی در اصفهان مشغول بازی در یک فیلم سینمایی بودم و به تازگی کارم در این فیلم به پایان رسیده است. البته تلویزیون این امتیاز را هم دارد که مردم بیشتر آن را می‌بینند و کارهای ما را دنبال می‌کنند.

برخی بازیگران اجازه نمی‌دهند کسی به آن‌ها نزدیک شود!

این بازیگر درباره واکنش‌های مردمی در کوچه و خیابان هم گفت: واقعیت این است که مردم ما بسیار حق‌شناس، با محبت و مهربان هستند و اگر این مردم نباشند، ما هم نیستیم. وقتی در خیابان با فردی مواجه می‌شوم که با علاقه به سمتم می‌آید و گاهی در آغوشم می‌گیرد تا ابراز احساسات کند، واقعاً لذت‌بخش است. حتی اگر خسته باشم و عجله داشته باشم، بازهم دلم نمی‌آید که پاسخ منفی به او بدهم. البته که هستند برخی از همکاران ما که اجازه نمی‌دهند کسی به آن‌ها نزدیک شوند. نمی‌دانم این بازیگران به چه چیزی فکر می‌کنند اما من نمی‌توانم چنین رفتاری داشته باشم. خیلی از بازیگران مطرح گذشته دیگر نیستند، ما هم زمان محدودی برای حضور در این عرصه داریم و خیلی زود باید جای‌مان را به دیگران بدهیم.

وی ادامه داد: اساساً در مرام من نیست که وقتی کسی به سمتم می‌آید برای ابراز احساسات، به او بگویم وقت ندارم. دلم نمی‌آید به مردم جواب منفی بدهم. بالاخره این مردم به ما لطف دارند. خودم هم بسیار خوشحال می‌شوم وقتی با این قدردانی از سوی مردم مواجه می‌شوم. این واکنش‌ها در مجموع قشنگ است.

دریامج در ادامه با اشاره به خاطره‌ای از مواجهه مردم با خودش گفت: من در رادیو هم مشغول هستم و روزی داشتم با عجله به رادیو می‌رفتم. از آنجایی که باید تا میدان ارک می‌رفتم و معمولاً آنجا جای پارک نیست، من ترجیح می‌دهم با مترو به آنجا بروم. آن روز وقتی سوار مترو شدم، دیدم جای نشستن نیست و میله را نگه داشتم و ایستادم. خانم مسنی داخل شد و خیلی گرم شروع به احوالپرسی کرد. احساس کردم من را شناخته است و به ابراز احساسات او پاسخ دادم اما او گفت «هنوز هم در مترو چیزی می‌فروشی!؟» (می‌خندد) همین‌طور ماندم که چه جوابی به او بدهم. یکی از خانم‌هایی که روی صندلی نشسته بود من را شناخت و به آن زن مسن گفت، ایشان خانم دریامج از بازیگران هستند. برایم جالب بود که او اسم من را هم می‌دانست. اما آن زن مسن از آن افرادی بود که حاضر به عقب‌نشینی از موضع‌ش نبود و اصرار داشت که من زمانی در مترو دست‌فروشی می‌کرده‌ام!

گیلانی‌ام اما نقش‌های کردی، جنوبی و ترکی هم ایفا کرده‌ام

این بازیگر درباره تعدد کاراکترهای شمالی که در فیلم‌ها و سریال‌ها ایفا کرده است هم گفت: من اصالتاً شمالی و اهل گیلان هستم و به آن افتخار می‌کنم، مردم هم خیلی می‌گویند که ما لهجه شما را خیلی دوست داریم. شاید به همین دلیل هم خیلی از کارگردان‌ها اصرار دارند که من نقش‌هایم را با همین لهجه گیلانی ایفا کنم. خودم هم دوست دارم اما بدم نمی‌آید گاهی بدون لهجه هم بازی کنم تا دیگران احساس نکنند بلد نیستم! (می‌خندد) به همه کارگردان‌ها اعلام می‌کنم که من نقش‌آفرینی با لهجه‌های و زبان‌های دیگر را هم بلدم. کمااینکه تا امروز نقش کردی و جنوبی هم ایفا کرده‌ام. به‌خصوص در رادیو معمولاً ما با لهجه‌های مختلف گویندگی می‌کنیم. در یکی از فیلم‌های داوود موثقی نقش مقابلم آتش تقی‌پور بود و آنجا حتی با زبان ترکی هم بازی کرده‌ام.

دریامج درباره اینکه مردم بیشتر با کدام نقش او را به یاد می‌آورند گفت: سریالی به نام «فقط به خاطر تو» بود که مربوط به خیلی سال قبل می‌شود و من در آن نقش خاله بتول را ایفا می‌کردم. هنوز برخی از مردم در خیابان من را به همین اسم صدا می‌زنند. «عمارت فرنگی» هم که در آن نقش زن رضاشاه را بازی می‌کردم خیلی در حافظه مردم مانده است. در «دنیای شیرین دریا» هم حضور داشتم که جزو خاطرات خوب خود من هم بود و خدا رحمت کند پوپک گلدره را که در آن کار با هم هم‌بازی بودیم. کارگردان آن سریال بهروز بقایی بود که به‌نظرم یک کارگردان کاربلد و خوش‌فکر بود و حیف که این روزها مریض است و دیگر نمی‌تواند کار کند.

این بازیگر باسابقه درباره وضعیت دستمزد هنرمندان پیشکسوت هم گفت: خیلی از افراد که توانایی بالایی در نقش‌آفرینی دارند، صرفاً به دلیل مسن بودن، دستمزدهای پایینی می‌گیرند و هنوز هم من دلیل این مسئله را متوجه نشده‌ام. این نکته واقعاً در سینما و تلویزیون ما وجود دارد و خیلی اتفاق بدی است. افرادی که درس این حوزه را خوانده‌اند و کارشان را هم به خوبی بلد هستند، چرا باید دستمزدهای پایین‌تر بگیرند. گاهی هم شاهدیم صرفاً به دلیل برخی روابط و رفاقت‌ها، نقش‌ها بین افراد خاصی پخش می‌شود و یا دستمزدهای بازیگران را بالا و پایین می‌کنند. این پدیده زشتی است که باعث شده خیلی از بازیگران پیشکسوت هم از این شرایط گله‌مند باشند.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند