اروپا

سهم عجیب «عنکبوت مقدس» در فهرست نامزدهای جوایز فیلم اروپا

به گزارش ردکارپت فیلم: با معرفی نامزدهای جوایز فیلم اروپا، روشن شد فیلم «عنکبوت مقدس» که پیش‌تر رونمایی از آن در جشنواره کن با اعتراض رسمی ایران مواجه شده بود، سهم ویژه‌ای در نامزدی بخش‌های اصلی این رویداد دارد!

«مثلث غم» ساخته روبن اوسلتوند، «عنکبوت مقدس» ساخته علی عباسی و «نزدیک» ساخته لوکاس دونْت بیشترین نامزدی را در جوایز فیلم اروپا در بخش‌های اصلی کسب کرده‌اند.

در کنار این ۳ فیلم، «آلکاراس» و «کورساژ» فیلم‌هایی هستند که برای کسب جایزه بهترین فیلم اروپایی نامزد شده‌اند.

در عین حال در کنار علی عباسی و روبن اوستلوند، ماری کورتزر برای «کورساژ»، یرژی اسکولیموفسکی برای «ای‌او» و آلیس دیوپ برای «سن اومر» نامزد دریافت جایزه بهترین کارگردانی هستند.

کارلا سیمون و آرناو ویلارو برای نوشتن فیلمنامه «آلکاراس»، کنت برانا برای «بلفاست»، دونت و آن جلو تیجسنس برای فیلم «نزدیک»، عباسی و افشین کامران بهرامی برای «عنکبوت مقدس» و اوستلوند برای «مثلث غم» نامزد دریافت فیلمنامه‌نویسی اروپایی شده‌اند.

در بخش بهترین بازیگر زن نیز ویکی کریپس برای «کورساژ»، زر امیرابراهیمی برای «عنکبوت مقدس»، لئا سیدو برای «یک صبح خوب»، پنه‌لوپه کروز برای «مادران موازی» و ملتم کاپتان برای «ربیعه کورناز در برابر جورج دبلیو بوش» با هم رقابت می‌کنند.

در بخش بهترین بازیگر مرد اروپایی نیز رقابت بین پل مسکال برای «افترسان»، ادن دامبرین برای «نزدیک»، الیوت کرست هوو برای «سرزمین خدا»، پیرفرانچسکو فاوینو برای «نوستالژی» و زلاتکو بوریچ برای «مثلث غم» در جریان است.

نامزدهای فیلم مستند اروپا نیز عبارتند از: «خانه‌ای ساخته شده از انشعابات»، «تبهکار دختر»، «ماریوپولیس ۲»، «فیلم بالکنی» و «راهپیمایی در رم».

۴۴۰۰ عضو آکادمی فیلم اروپا با رأی خود این نامزدها را انتخاب کرده‌اند.

مراسم اهدای جوایز ۱۰ دسامبر در ریکیاویک ایسلند برگزار می‌شود.

در حالی که بسیاری از فیلم‌های حاضر در این فهرست فیلم‌هایی هستند که از سوی کشورشان برای رقابت در اسکار بین‌المللی معرفی شده‌اند، فیلم سینمایی «عنکبوت مقدس» نماینده رسمی سینمای ایران نبوده است و اتفاقاً حضور آن در رویدادهای دیگر به‌خصوص رونمایی از آن در جشنواره فیلم کن، با اعتراض رسمی سازمان سینمایی مواجه شده بود.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند