تهیه‌کننده 

متولدین ۱ ژوئیه سینما ، تئاتر و موسیقی؛ مصطفی عَقـّاد

به گزارش ردکارپت فیلم:  مصطفی عَقّاد (به انگلیسی: Moustapha Akkad)، (زادهٔ ۱ ژوئیهٔ ۱۹۳۰ در حلب – درگذشتهٔ ۱۱ نوامبر ۲۰۰۵ در اَمّان (عَمّان)، اردن) ، تهیه‌کننده  و کارگردان  اردنی-آمریکایی بود. شهرت وی بیشتر به‌خاطر کارگردانی فیلم‌های محمد رسول‌الله و شیر صحرا (براساس سال‌های آخر زندگی عمر مختار) است.
مصطفی عَقـّاد
زادهٔ ۱ ژوئیهٔ ۱۹۳۰
حلب، قیمومت فرانسه بر سوریه و لبنان
درگذشت ۱۱ نوامبر ۲۰۰۵ (۷۵ سال)
اَمّان (عَمّان)، اردن
علت درگذشت کشته‌شده بر اثر انفجار بمبی توسط القاعده در هتلی در اَمّان (عَمّان)، اردن
ملیت سوریه-آمریکا
شهروندی آمریکا
محل تحصیل دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس،
دانشگاه کالیفرنیای جنوبی
پیشه تهیه‌کننده، کارگردان
سال‌های فعالیت ۱۹۷۶–۲۰۰۵
شناخته‌شده برای محمد رسول‌الله
شیر صحرا
همسر(ها) پاتریشیا عقاد (طلاق)،
سوشا عقاد
فرزندان با پاتریشیا
ریما (درگذشته)، طارق، مالک
با سوشا
زید

زندگی‌نامه

در ۱۸سالگی به ایالات متحدهٔ آمریکا رفت و در لس‌آنجلس وارد دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس شد. بعد از اتمام تحصیلات در دانشکدهٔ سینمایی U.C.L.A، در آمریکا ماند. کارگردان یا تهیه‌کننده بیش از ۲۰ فیلم بود که معروف‌ترین آنها کارگردانی الرساله (محمد رسول‌الله)، عمر مختار و تهیه کنندگی و اسپانسر مالی هالووین (فیلم ۱۹۷۸) بود که یک فیلم ترسناک است، و چند فیلم مستند هم ساخته‌است، مانند جمال عبدالناصر. دستیار چند کارگردان بزرگ و مشهور از جمله سام پکین‌پا بوده و….

وی دربارهٔ مشکلات ساخت فیلم محمد رسول‌الله می‌گوید: متأسفانه تولید آن آن‌قدر طول نکشید که مذاکرات برای به توافق رسیدن، به طول انجامید؛ مثل مذاکرات با مسئولین مذهبی، که پنج سال کلاً طول کشید. ما تأییدیهٔ دانشگاه الازهر را داشتیم ـ آن‌ها سناریو را صفحه‌به‌صفحه مُهر کردند. بعد آن را به مجلس الشیعه در لبنان بردیم؛ آن‌ها هم آن را مُهر کردند و به ما گفتند که باید از «رابط فی العالم الاسلامیه» در عربستان سعودی اجازه بگیرید. آن‌ها مثلاً «جناح راست افراطی» بودند. آن‌ها فکر می‌کردند که همه ملحدند. الازهری‌ها ملحدند. باید می‌رفتم آنجا و می‌فهمیدم چرا با آن مخالف‌اند. من به آن‌ها دربارهٔ این «صورت حرام» گفتم که من در دانشگاه کالیفرنیا یادگرفته‌ام که کسی که تئوری عکاسی و عدسیها را پایه‌گذاری کرد، یک مسلمان بود به نام «حسن ابن حیفا»، و حالا ما اینجا، به اذان مسلمین داریم می‌گوییم که حرام است؟! عکس ملک فیصل در روزنامه بود؛ گفتم: این یک «صورت حرام» است؟ گفت که نه، این اشکال ندارد، چون «انجماد سایه» (freezing shadow) است. می‌دانید آن‌ها در حماقتشان باهوش‌اند. می‌گفت شما در سینما آن را به حرکت درمی‌آورید و به آن روح می‌بخشید و خلقت روح، فقط به خدا مربوط است. من گفتم که اگر تصویر خودم را در آینه ببینم دلیل نیست که من یک روح خلق کرده‌ام، و اگر من قادر بودم که روح خلق کنم، ارواح بسیاری برای تمام جهان عرب خلق می‌کردم. بعد به او گفتم که در زمانی که ما داریم دربارهٔ «صورت حرام» جروبحث می‌کنیم، آن‌ها روی کرهٔ ماه می‌نشینند، چون هم‌زمان با این واقعه بود، و در تلویزیون دیده می‌شد، بعد رئیس آن‌ها از آن عقب فریاد می‌زند، اسمش «بز» بود، مفتی آن‌ها بود، گفت آن‌ها به روی کرهٔ ماه ننشسته‌اند، شما را فریب داده‌اند، آن کرهٔ ماه نیست. فکر کردم که فایده ندارد؛ بنابراین، من بدون تصویب آنها، کار را شروع کردم، ولی این مراحل دو سال طول کشید، و بعد از این‌که تهیه‌کننده‌ها را یافتم، کار سه سال دیگر طول کشید.

مصطفی عقّاد در سال ۲۰۰۵ به‌همراه دخترش بر اثر انفجار بمبی توسط القاعده، که در مجلس عروس در هتلی در اردن کار گذاشته شده‌بود، کشته شد.

فیلم‌شناسی

  • رسالت (محمد رسول‌الله) (۱۹۷۶)
  • هالووین (۱۹۷۸) (تهیه‌کنندهٔ جانبی)
  • عمر مختار (۱۹۸۰)
  • هالووین ۲ (۱۹۸۱) (تهیه‌کنندهٔ جانبی)

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند