شاعر

متولدین ۲ مارس سینما ، تئاتر و موسیقی؛دکتر زوس

به گزارش ردکارپت فیلم: تئودور سوس گایزِل (به انگلیسی: Theodor Seuss Geisel) مشهور به دکتر سوس (به انگلیسی: Dr. Seuss) (زادهٔ ۲ مارس ۱۹۰۴، درگذشتهٔ ۲۴ سپتامبر ۱۹۹۱) داستان‌نویسِ کودکان، شاعر، کارتونیست، تصویرگر و انیماتور آمریکایی بود. (تلفظِ نام وی به زبان آلمانی زویس است).
سوز گایزل
نام اصلی
تئودور سوز گایزل
زاده ۲ مارس ۱۹۰۴
اسپرینگفیلد، ماساچوست
درگذشته ۲۴ سپتامبر ۱۹۹۱ (۸۷ سال)
لاهویا، شهرستان سن دیه‌گو، کالیفرنیا
سرطان گلو
آرامگاه
نام(های) دیگر دکتر سوز
زمینه کاری داستان‌نویس کودکان
شاعر
تصویرساز
کارتونیست
فیلمساز
ملیت آمریکایی
جوایز مهم جایزهٔ پولیتزِر سال ۱۹۸۴
کتاب‌ها «گربهٔ کلاه‌به‌سر»
همسر(ها) هلن پالمر گایزل۱۹۲۷-۱۹۶۷
آدری ستون دیموند ۱۹۶۸-۱۹۹۱

 

تحصیلات

او در دارتموث کالج تحصیل نمود.

فعالیت‌ها

او کارهای زیاد انجام داده است که شامل ۱۱ ویژه برنامهٔ تلویزیونی، ۴ فیلم برجسته، یک فیلم موزیکال و ۴ سریال تلویزیونی است.

همچنین او به عنوان تصویرساز در انجمن‌های انتشاراتی فعالیت داشت که قابل توجه‌ترین کارهای او برای کارهای «تندرفتن» و «نفت استاندارد» به عنوان یک کارتونیست سیاسی برای روزنامهٔ نیویورک سیتی بود. در زمان جنگ جهانی دوم او در یک انجمن انیمیشن در ارتش امریکا کار می‌کرد جایی که او «طراحی برای مرگ» را نوشت که بعدها برندهٔ جایزهٔ مستندسازی در سال ۱۹۴۷ شد.

کتاب‌شناسی

بیش از ۶۰ کتاب منتشر ساخت، اما مشهورترین این کتاب‌ها، اثری بود به‌نام «گربهٔ کلاه به سر» (به انگلیسی: The Cat in the Hat) که امروزه به ۱۲ زبان ترجمه و بیش از ۱۰ میلیون نسخه فروش داشته‌است.

او شهرت خود را از کتاب‌های کودکان به دست‌آورد. او ۴۶ کتاب کودک منتشر کرد که اغلب شخصیت‌های کتاب‌هایش تخیلی و شعرگونه بود.

معروف‌ترین کتاب‌های او به نام‌های: تخم‌مرغ‌های سبز و گوشت (۱۹۶۰)، گربهٔ کلاه‌به‌سر (۱۹۵۷)، یک ماهی دو ماهی ماهی قرمز ماهی آبی، هورتون تخم می‌گذارد، هورتون صدایی می‌شنود (۱۹۵۰) و چطور گرینچ کریسمس را دزدید (۱۹۵۷) می‌باشد.

افتخارات

او در ۱۹۸۴ برندهٔ جایزهٔ پولیتزر شد

درگذشت

دکتر سوس در ۱۹۹۱ در گذشت.

کتابخانهٔ مرکزی دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو (در تصویر) به افتخار او نام‌گذاری شده‌است


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند