آثار

پاسخ رئیس مجموعه تئاتر شهر به چند ابهام

به گزارش ردکارپت فیلم: رییس تئاترشهر ضمن ارائه گزارشی از روند پذیرش متون و آثار متقاضی برای دوره پیش روی اجراهای عمومی این مجموعه، درباره نحوه بررسی و نوبت دهی این آثار و نکات دیگر در ارتباط با این مجموعه توضیحاتی را ارائه داد.

سیدمحمدجواد طاهری رئیس مجموعه تئاترشهر با ارائه گزارشی از اقدامات انجام گرفته در حوزه روند پذیرش متون و آثار متقاضی اجرا برای دوره پیش روی اجراهای عمومی این مجموعه توضیح داد: مجموعه تئاترشهر یکی از حرفه‌ای‌ترین مجموعه‌های نمایشی کشوردر ذیل فعالیت‌های اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که به واسطه حضور کارکنان تلاشگر آن نهایت سعی و کوشش خود را انجام داده تا میزبان تماشاگران و هنرمندان فرهیخته و ارجمند تئاترباشد. آنچه بنده و همکارانم در این مدت روی آن تمرکز ویژه‌ای داشته و داریم تلاش و برنامه ریزی برای میزبانی از اجرای آثار نمایشی با کیفیت حداکثری از بین آثار متقاضی اجرای عمومی در تالارهای مختلف این مجموعه است که می‌بایست دربرگیرنده «کیفیت مناسب»، «توجه به استقبال حداکثری مخاطب» و «رعایت قوانین و ضوابط مربوط به شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی» باشد. در این راه از همه هنرمندانی که تاکنون برای اجرای عمومی آثارشان اقدامات لازم را انجام داده‌اند به واسطه حضور ارزشمندشان قدردانی می‌کنم. اما بنده خواهشمندم تا عزیزان هنرمند محدودیت‌ها و معضلات مربوط به کمبود سالن برای پاسخگویی به همه تقاضاها را هم مد نظر داشته باشند.

وی افزود: تا امروز بالغ بر ۳۰۰ متن و اثر نمایشی متقاضی حضور در مجموعه تئاتر شهر به دست ما رسیده که ما فقط می‌توانیم میزبان حداکثر۴۰ تا ۴۵ نمایش باشیم. قطعا اگر ظرفیت فیزیکی و امکانات مجموعه اجازه را می‌داد، ما برای میزبانی از تعداد بیشتر آثار متقاضی اقدامات لازم را انجام می‌دادیم، اما ظرفیت پذیرش اجرای عمومی در مجموعه بسیار محدود است، بنابراین خواهش می‌کنم اگر نام هنرمندی از فهرست نهایی اجراهای عمومی خارج شد، از ما دلگیر و ناراحت نشود چرا که تمام تلاش ما بر این است که آنچه برای اجرای آثار نمایشی مورد دقت وسنجش قرار می‌گیرد بر اساس بالاترین ظرفیت‌ها در حوزه کیفیت و جذب مخاطب و کمترین مسائل و حاشیه در حوزه‌های نظارتی باشد. در این چارچوب توجه به اجرای عمومی آثاری با مضامین مذهبی و اعتقادی نیز مورد توجه است. کما اینکه چنین رویکردی که به اعتقاد من رویکردی بسیار درست و ضروری در سالن‌های حرفه‌ای تئاتر است، در دوره‌های مدیریتی قبلی مجموعه نیز وجود داشت و ما شاهد این بوده‌ایم که در این چند دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی طی ادوار مختلف نمایش‌های مذهبی متعددی در تالارهای مختلف تئاتر شهر روی صحنه رفتند که اتفاقا با استقبال مخاطبان هم مواجه شدند.

وی گفت: بنده معتقدم توجه به ارزش‌های مذهبی و باورهای اعتقادی نیاز این جامعه است که می‌تواند از دریچه هنر نمایش برای مخاطبان مورد توجه قرار گیرد و ما تمام تلاشمان را می‌کنیم که با توجه به این رویکرد مهم و ارزشمند فضای مناسبی را برای هنرمندان و تماشاگران این عرصه فراهم کنیم تا در مناسبت‌های مذهبی شاهد به صحنه رفتن اجراهای نمایشی در این حوزه باشیم. دغدغه ما هم روی این محور متمرکز است که رشد و اعتلای هنر تئاتر در تمام وجوه آن بدون سمت و سوهای سیاسی باشد. به عبارتی آنچه در این دوره برای بنده دارای اولویت است اجرای آثار نمایشی است که بتوانند بیانگر مسائل، دغدغه‌ها و موارد مربوط به انسان امروز ما در همه وجوه آن حتی از دریچه نقد باشد. نقد درست،

کارشناسانه و منصفانه‌ای که قطعا در کف خیابان‌ها نیست بلکه نشات گرفته از دیدگاهی است که می‌تواند از دریچه نگاه یک هنرمند شریف تئاتر در قالبی منصفانه و درست پیش روی مخاطبان قرار گیرد. این نظر و دیدگاه من درباره اجراهای تئاترشهر است و امیدوارم بتوانم در این مدت زمانی خدمتگزار شایسته‌ای برای اهالی تئاتر باشم.

طاهری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به برخی از شبهات پیش آمده درباره نحوه اجرای عمومی تعدادی از آثار نمایشی در تئاتر شهر از جمله انتقاداتی که پیرامون اجرای نمایش «مرثیه‌ای برقتل ژولیوس سزار و چند مرغ از سیمرغ» به کارگردانی مجتبی رستمی فر از خوزستان (اثر برگزیده چهلمین جشنواره تئاتر فجر) در رسانه‌ها و فضای مجازی مطرح شده توضیح داد: بنده هیچ تصمیمی مبنی برحذف این گروه نمایشی نداشتم و ندارم؛ حتی بنده خودم به عنوان مدیر تئاتر شهردرخواست کننده و دعوت کننده از این گروه ارزشمند بودم، هرچند نام این نمایش در جدول اجراهای عمومی نمایش‌های دوره قبلی مدیریت مجموعه هم برنامه ریزی شده نبود، اما بنده در همان روزهای اول مسئولیتم در تئاتر شهر از این گروه دعوت کردم تا مردادماه سال جاری در خدمت آن‌ها باشیم این در حالی بود که از همان روزهای اول هم متن نمایش از سوی تئاتر شهر به شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش هم ارسال شد اما تا همین لحظه هنوز مجوز متن صادر نشده است. قطع به یقین با توجه به حجم درخواست اجراهای نمایش در تئاتر شهر نیز ما نمی‌توانیم در مدت طولانی یک سال از سالن‌های مهم تئاتر کشور را خالی نگه داشته و آن را در اختیار گروه دیگری قرار ندهیم و صبر کنیم تا اینکه نمایشی مجوز خود را بگیرد.

وی ادامه داد: اگرنمایشی دیرتراز زمان موعد تعیین شده، مجوز متن و مجوز اجرای خود را به مدیریت سالن ارائه دهد، مدیریت سالن واقعا نمی‌تواند نسبت به اجرای گروه نمایشی در هر زمانی که شد متعهد باشد. زیرا برحسب جدولی که توسط مدیریت مجموعه برنامه ریزی شده، زمان دیگر اجراها به صورت دومینووار به هم می‌ریزد. ضمن اینکه بسیاری از گروه‌های حرفه‌ای تئاتر از بازیگرانی استفاده می‌کنند که برخی از آن‌ها برنامه ریزی‌هایی برای حضور در سریال، فیلم و نمایش دیگری دارند. بنابراین ما نمی‌توانیم خارج ازعرف و در یک مدت طولانی منتظر یک نمایش بمانیم تا مجوز اجرای آن از شورای ارزشیابی و نظارت صادر کند و بعد نمایش‌های دیگر را به تاریخ دیگری موکول کنیم.

رییس مجموعه تئاتر شهر در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره برخی از اقدامات انجام گرفته در حوزه ترمیم و بهسازی ساختمان مجموعه توضیح داد: مجموعه تئاتر شهر قطعا نیازمند رسیدگی ویژه در همه بخش‌های عمرانی است. در همین چارچوب هم جلسات مختلفی را با وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امور هنری و مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی برگزار کردیم که طی پیگیری‌های به عمل آمده، عملیات بهسازی و ترمیم تئاتر شهر در حوزه‌های مربوط به هویت بصری و مشکلات فنی به زودی آغاز می‌شود. این در حالی است که جناب اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) هم در بازدیدی که طی روزهای گذشته از تئاتر شهر داشت، دستور ویژه‌ای برای رسیدگی هرچه سریع‌تر به مشکلات تئاترشهر چه در حوزه پیرامونی و چه در داخل مجموعه صادر کردند که به زودی جزییات آن اعلام می‌شود.

طاهری درباره موضوع حریم و کاهش آسیب‌های اجتماعی در محیط پیرامونی مجموعه تئاتر شهر نیز گفت: تاکنون جلسات متعددی با عزیزان در شورای اسلامی شهر، شهرداری تهران، شهرداری منطقه ۱۱، سازمان زیباسازی شهر تهران، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شده که به تصمیمات خوبی هم رسیده‌ایم. در این زمینه به واسطه حمایت‌های بسیار ارزشمند وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مساعدت شهردارتهران به زودی شاهد اتفاقات موثری در حوزه حریم و بهسازی محیط پیرامونی تئاتر شهر خواهیم بود. البته طی روزهای گذشته نیز به واسطه تعامل و همراهی صمیمانه جناب سرهنگ حسین مافی سرکلانتر هشتم پلیس پیشگیری پایتخت و همکارانشان اقدامات خوبی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی محیط پیرامونی صورت گرفته که امیدوارم با استمرار این روند شاهد اتفاقات خوبی برای بهبود اوضاع فعلی باشیم.

رئیس تئاتر شهر در بخش پایانی صحبت‌های خود تاکید کرد: بیش از دو ماه است که در تئاتر شهر حضور پیدا کردم و در این مدت نهایت تلاش خود را انجام داده‌ام تا به واسطه همراهی همکارانم در این مجموعه ارزشمند و حمایت‌های معاونت امورهنری و مدیرکل هنرهای نمایشی شرایطی را فراهم کنیم تا شاهد اجرای بهترین و با کیفیت‌ترین نمایش‌ها در کنار حفظ این بنای فرهنگی تاریخی باشیم. ما معتقدیم باید تا آنجا که فراتر از توانمان است باید در حفظ و اعتلای نام تئاتر و تئاتر شهر کوشش کنیم. بنده در این راه از هیچ کوششی دریغ نخواهم کرد و نهایت تلاشم را انجام می‌دهم به همه کم توجهی‌ها در این عرصه رسیدگی کنم تا شاهد شکوفایی این مجموعه بیش از آنچه هست، باشیم. در این راه از دوستان رسانه‌ای که در کنار نقدها و نقطه نظرات کارشناسانه خود همواره همراه همیشگی تئاتر شهر بوده‌اند هم تقاضا می‌کنم قبل پرداخت منتقدانه و کارشناسانه به موضوعات مرتبط با تئاتر شهر ابتدا از صحت و سقم آن آگاهی کاملی پیدا کنند تا از اعتبارآنچه نشان از دغدغه مندی‌شان دارد، کاسته نشود. ما در این حوزه تا آنجا که لازم باشد کنار دوستان هستیم تا اگر شبهه‌ای در موضوعاتشان دارند، پاسخ لازم را بدهیم.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند