کتاب

کتاب «جمشید مشایخی» رونمایی می‌شود

به گزارش ردکارپت فیلم: مراسم رونمایی از کتاب «جمشید مشایخی» برگزار می‌شود.

مراسم رونمایی از کتاب «جمشید مشایخی؛ در گفتگو با زاون قوکاسیان و ویدا مشایخی» با حضور نادر مشایخی و جمعی از چهره‌های تئاتر و سینما برپا خواهد شد.

این برنامه توسط مدرسه موسیقی مشایخی و انتشارات مرغابی و با همکاری موزه سینمای ایران یکشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۰ از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در سالن فردوس موزه سینما برگزار خواهد شد.

جمشید مشایخی از بازیگران پیشکسوت و چهره‌های ماندگار سینما، تئاتر و تلویزیون در ششم آذرماه ۱۳۱۳ در تهران متولد شد و در ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ از دنیا رفت.

او دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر بود و فعالیت هنری خود را پیش از انقلاب، در سال ۱۳۳۶ با بازی در نمایش «وظیفه پزشک» آغاز کرد، با فیلم کوتاه «جلد مار» در سال ۴۲ مقابل دوربین رفت و دو سال بعد با فیلم «خشت و آینه» وارد سینما شد.

این بازیگر پیشکسوت در بیش از ۹۰ فیلم سینمایی و ۵۰ سریال بازی کرد.
مشایخی در دوران فعالیت هنری خود دو سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را در جشنواره فیلم فجر به ترتیب برای فیلم‌های «کمال‌الملک» و «گل‌های داودی» دریافت کرد.

از جمله آثاری که او در آن‌ها ایفای نقش کرده است، می‌توان به بازی در فیلم‌های «گاو»، «قیصر»، «شازده احتجاب»، «سوته‌دلان»، «خانه عنکبوت»، «کمال‌الملک»، «گل‌های داودی»، «آوار»، «پدربزرگ»، «طلسم»، «سرب»، «روز واقعه»، «خانه روی آب»، «یک بوس کوچولو»، «جرم» و «سیزده ۵۹» و مجموعه‌های «هزاردستان»، «داستان‌های مولوی»، «سلطان صاحبقران»، «امام علی (ع)»، «پهلوانان نمی‌میرند» و «ستایش» اشاره کرد.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند