جشنواره

۱۰ نکته از کن ۲۰۲۳

به گزارش ردکارپت فیلم: هفتادوششمین دوره جشنواره کن درحالی به پایان رسید که چهره‌های مطرح بسیاری در این رویداد حاضر شدند. مخاطبان، در جایی، به یک چهره، انتقادهایی صریح وارد و در جایی دیگر، بازیگری گه وی را هو کرده بودند، به صورت ایستاده، تشویق کردند.

جشنواره فیلم کن، یکی از بهترین دوره‌های چند سال اخیر خود را پشت سر گذاشت. به‌نوعی یک بازگشت شکوهمند را تجربه کرد و موفق شد تا زورآزمایی قدرتمندی را برای رقبای دیرینه خود علی‌الخصوص جشنواره ونیز داشته باشد. با این حال، نکاتی از این جشنواره، در ذهن‌ها مانده که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

۱. برخلاف آنچه که انتظار می‌رفت درگیری‌های داخلی فرانسه بتواند جشنواره کن را تحت‌الشعاع خود قرار دهد اما به جز روز نخست این رویداد، دیگر خبری از اعتراض، حول کاخ جشنواره مخابره نشد.

۲. نخل طلای افتخاری این دوره، در مراسم افتتاحیه به مایکل داگلاس اهدا شد و این یعنی یک شروع بسیارخوب برای بزرگ‌ترین جشنواره سینمایی جهان.

۳. جانی دپ بازیگر فیلم افتتاحیه کن این دوره یعنی ژان دوباری بود که غافلگیری روز نخست جشنواره امسال را رقم زد. دپ پس از پروسه طولانی دادگاه با امبر هرد، که سبب شد چندسالی از بازیگری دور بماند، حالا در فیلم ژان دوباری، حضور کوتاه را تجربه کرده است. این اولین حضور سینمایی دپ پس از چند سال، سبب شد تا وی برای نخستین‌بار طی چند سال اخیر، در یک رویداد سینمایی، به شکلی رسمی حضور یافته و بر روی فرش قرمز راه برود.

۴. مستند ۷۶ دقیقه‌ای کیارستمی مشغول کار است، در بازار کن عرضه شد. در این مستند که سیف‌الله صمدیان کارگردانی کرده، مارتین اسکورسیزی، ژولیت بینوش، ژیل ژاکوب، جاناتان روزنبام، جف اندرو و چند نفر دیگر درباره کیارستمی صحبت کردند.

۵. جشنواره کن که سال گذشته با اهدای نخل طلای افتخاری به تام کروز، غافلگیری بزرگی را رقم زد، برای امسال هم این برنامه را برای هریسون فورد ترتیب داد و تحسین بسیاری از سینمادوستان را برانگیخت. فورد همچنین اعلام کرد که این، آخرین حضور او در مجموعه ایندیاناجونز است.

۶. درباره علف‌های خشک بیلگه جیلان فیلم عجیبی بود. تا نیمه جشنواره، با ستاره‌های خوب خود، در صدر جدول منتقدان قرار داشت اما انتشار برخی کلیپ‌ها از خروج مخاطبان این فیلم در نیمه‌های نمایش اثر، سبب شد تا پرسش‌های بسیاری راجع کیفیت فیلم مطرح شود.

۷. قطعا شلوغ‌ترین فرش قرمز کن ۲۰۲۳ متعلق به فیلم قاتلان ماه کامل بود. فیلمی که بازیگران و چهره‌های شناخته‌شده بسیاری ازجمله اسکورسیزی، دنیرو و دی‌کاپریو روی فرش قرمز آن راه رفتند.

۸. کن امسال اما محلی برای واکنش‌های متفاوت نیز بود: مخاطبان، در روزی، انتقادهایی جدی به فیلم جدید شان پن وارد آورده و خشونت به کار رفته در این فیلم را سرزنش کردند و در روزی دیگر، تارانتینو را که ۲۶ سال پیش در همین جشنواره هو کرده بودند، برای دقایقی به صورت ایستاده تشویق کردند.

۹. برخلاف آنچه تصور می‌شد، کن امسال، سرشار از حضور چهره‌های سرشناس بود. رابرت دنیرو، تام هنکس، کوئنتین تارانتینو، توبی مگوایر، لئوناردو دی‌کاپریو، جیم جارموش، جین فاندا، اسکارلت جوهانسون، جولین مور، جنیفر لارنس، آلفونسو کوآرون، جانی دپ، کیت بلانشت، ناتالی پورتمن، کن لوچ، وس اندرسون، شان پن، آیشواریا رای، مدس میکلسون و کاترین دونو، تنها گوشه‌ای از این چهره‌های معروف محسوب می‌شوند.

۱۰. جشنواره کن امسال، یکی از پرستاره‌ترین دوره‌های یک دهه اخیر این رویداد بود. در این دوره، فیلم‌هایی به روی پرده رفتند که هر یک، مشخصه‌ای برای استقبال داشتند اما با بررسی نظرات منتقدان متوجه می‌شویم که در کن امسال، نام فیلم‌ها، عوامل و اتفاقات فرامتن آنها، بسیار پررنگ‌تر از محتوا و شخصیت آثار بوده و بنابراین بی‌انصافی نیست اگر عنوان کنیم که با آثاری متوسط در یک کن پرستاره مواجه بوده‌ایم.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند