تصویری دیده نشده از پشت صحنه «کانی‌ مانگا»

به گزارش ردکارپت: فیلم سینمایی «کانی‌مانگا» به کارگردانی زنده یاد سیف الله داد رکوردار طولانی‌ترین اکران در سینمای ایران است.

سیف‌الله داد متولد سال ۱۳۳۴ و زاده خرمشهر بود. او در دهه ۶۰ عضو شورای بررسی فیلمنامه و بازبینی فیلمنامه گروه فیلم و سریال شبکه یک شد و پس از آن نیز به فارابی رفت.

حضور داد در فارابی با قبول مسئولیت‌های مختلفی نظیر عضویت شورای فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی، مسئول واحد تهیه طرح بنیاد سینمایی فارابی، مدیریت دفتر سینمایی «سینا فیلم»، ریاست هیئت مدیره خانه سینما و معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه بود.

زنده یاد سیف‌الله داد اولین فیلم سینمایی خود را با نام «زیر باران» در سال ۶۳ کارگردانی کرد و در سال ۶۶ «کانی مانگا» را که اولین کار جدی این کارگردان به حساب می‌آمد، کارگردانی کرد.

این فیلم که از مضمون دفاع مقدسی برخوردار است، ماجرای یک گروه تکاور را به تصویر می‌کشد که برای دستگیری یک خلبان عراقی که هواپیمایش در شرق مریوان سقوط کرده به این منطقه راهی می‌شوند اما در مسیر با کردهای ضد انقلاب درگیر می‌شوند.

«کانی‌مانگا» طولانی‌ترین اکران تاریخ سینمای ایران را به خود اختصاص داده است. اکران این فیلم حدود ۱۵ سال طول کشیده است و حتی در بعضی از شهرها رکورد ۳۰ مرتبه اکران را نیز در کارنامه خود دارد.

حالا پس از ۳۲ سال از تولید فیلم سینمایی «کانی‌مانگا»، تصویری دیده نشده از سیف الله داد را در پشت صحنه این فیلم می‌بینید که برای اولین بار منتشر می‌شود:

در ادامه این کارگردان فیلم «بازمانده» را که اثری فاخر و ستایش‌شده درباره فلسطین بود، کارگردانی کرد.

سیف‌الله داد سرانجام در سن ۵۴ سالگی در ۶ مرداد ۱۳۸۸ به علت بیماری سرطان در بیمارستان مهر تهران درگذشت.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند