صعود تعداد اجراها در سومین روز از جشنواره تئاتر

به گزارش ردکارپت فیلم: سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر که در دو روز نخست تنها اجراهای انگشت شماری در بخش به علاوه فجر داشت از فردا با سیر صعودی اجراها مواجه می شود.

به علاوه فجر

روز شنبه ۱۲ بهمن‌ماه در بخش به علاوه فجر پنج اجرا به صحنه می رود که از این تعداد تنها یک اجرا در بخش مسابقه حضور دارد و چهار نمایش دیگر به صورت غیررقابتی اجرا می کنند.

نمایش خرس نوشته آنتوان چخوف و کارگردانی کیوان ضهرابی از تهران که روز جمعه نیز در خانه نمایش مهرگان اجرا داشته است بار دیگر ساعت ۲۱ به مدت ۸۰ دقیقه با حضور در بخش مسابقه به علاوه فجر به صحنه می‌رود.

نمایش تردید به نویسندگی جمشید خانیان و کارگردانی محمد جواد علیمردانی از تهران ساعت ۱۹ به مدت ۷۵ دقیقه در تماشاخانه ایران تماشا به صحنه می رود که پیش از این نیز منتخب جشنواره پسامهر فارس شده است.

همچنین نمایش والس تصادفی نوشته ویکتور هایم و کارگردانی محمدحسین صادقی زاده مقدم از تهران ساعت ۱۷:۳۰ به مدت ۷۰ دقیقه در تماشاخانه دیوار چهارم اجرا می شود که روز یکشنبه نیز بار دیگر به صحنه خواهد رفت.

علی بیگدلی نیز که طی روز پنجشنبه چنگار و روز جمعه ۱۲ روز را به صحنه برده بود نمایش طبخ طباخ مطبخ را ساعت ۱۷ به مدت ۵۵ دقیقه در تماشاخانه شانو اجرا می کند.

نمایش محیطی بیا جلوتر نوشته حسین برفی نژاد و کارگردانی سجاد باقری در عمارت نوفل‌لوشاتو به صورت غیر رقابتی اجرا می شود.

نمایش‌های صحنه‌ای

بخش نمایش های صحنه ای رقابتی و غیررقابتی نخستین روز اجراهای خود را در روز شنبه تجربه می کند شاهد هفت نمایش بر صحنه خواهد بود که یکی از این نمایش در بخش دیگرگونه های اجرایی شرکت دارد.

در تالارهای مختلف مجموعه تئاترشهر سه نمایش به صحنه می رود که نمایش متساوی الساقین از گرگان حضور دارد و دو نمایش دیگر از تهران به جشنواره راه یافته اند.

نمایش صدایا به نویسندگی و کارگردانی علیرضا ایزدی از تهران در تالار سایه در بخش دیگرگونه های اجرا حضور دارد و در دو نوبت ۱۷ و ۱۹ به مدت ۵۵ دقیقه به صحنه خواهد رفت.

همچنین نمایشستاره شناس نوشته دیدیه ون کولارت و کارگردانی اصغر نوری از تهران در دو نوبت ۱۷:۳۰ و ۱۹:۳۰ به مدت ۶۰ دقیقه در تالار قشقایی به صورت غیررقابتی اجرا دارد.

نمایش متساوی الساقین نیز به نویسندگی و کارگردانی عمادالدین رجب لو از گرگان طی روزهای شنبه و یکشنبه در دو نوبت ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ به مدت ۶۰ دقیقه اجرا می شود و در بخش مسابقه صحنه ای نیز حضور دارد.

بر صحنه تئاتر مولوی نیز نمایش است به نویسندگی و کارگردانی پرنیا شمس در دو ۱۷ و ۱۹ به مدت ۷۰ دقیقه خواهد بود که در بخش مسابقه صحنه ای نیز حضور دارد.

تماشاخانه ایرانشهر نیز روز شنبه میزبان دو نمایش باق وحش به نویسندگی فرامرز مهدیان دهکردی و کارگردانی امیربهاور اکبرپور دهکری از شهرکرد در ساعت های ۱۷ و ۲۰ به مدت ۶۰ دقیقه در تالار ناظرزاده کرمانی و ژنتیک به نویسندگی و کارگردانی مهسا غفوریان از مشهد در دو نوبت ۱۸ و ۲۰:۴۵ به مدت ۱۰۰ دقیقه در تالار استاد سمندریان خواهد بود که هر دو در بخش مسابقه صحنه ای شرکت دارند.

همچنین زندگی با طعم خردل به نویسندگی محمد غدیرزاده و کارگردانی سعید نجفیان از تهران ساعت ۱۸ به مدت ۶۰ دقیقه در تماشاخانه سرو اجرا می شود و در بخش غیررقابتی این دوره از جشنواره شرکت کرده است.

نمایش های خیابانی و دیگرگونه های اجرا

روز شنبه در بخش نمایش های خیابانی و دیگرگونه های اجرا ۸ نمایش در فضای محوطه های تئاتر شهر، خانه هنرمندان و ایوان انتظار اجرا خواهند داشت که تنها یک نمایش به صورت میهمان و باقی آثار در بخش مسابقه حضور دارند.

نمایش شال برون به نویسندگی و کارگردانی امیر امینی از لاهیجان ساعت ۱۶ به مدت ۲۵ دقیقه، نمایش زینب پاشا به نویسندگی و کارگردانی مهدی صالحیار از تبریز ساعت ۱۶:۳۰ به مدت ۲۵ دقیقه، نمایش سیرک به نویسندگی و کارگردانی سمیه مهری از تهران ساعت ۱۷ به مدت ۳۵ دقیقه و نمایش تنها یک زمین داریم تولید بازار بزرگ ایران از تهران ساعت ۱۸:۳۰ به مدت ۴۰ دقیقه در محوطه مجموعه تئاترشهر اجرا دارند.

به جز نمایش تنها یک زمین داریم سه نمایش خیابانی دیگر در بخش مسابقه حضور دارند.

همچنین محوطه خانه هنرمندان ایران میزبان نمایش صد سال به این سال ها به نویسندگی زهرا رحیمی و کارگردانی نجمه مهرایی خوزانی از خمینی شهر ساعت ۱۶:۳۰ به  مدت ۳۰ دقیقه و نمایش بی پیش بی اجازه به نویسندگی مهسا افتحی و کارگردانی میثم سرآبادانی از تفرش ساعت ۱۷ به مدت ۲۵ دقیقه خواهد بود که این نمایش ها در بخش مسابقه حضور دارند.

در مترو میدان ولیعصر (عج) ایوان انتظار نیز دو نمایش دست… کاری به نویسندگی احمد صمیمی و کارگردانی مهدی ضیاییان پور از تهران ساعت ۱۰:۳۰ به مدت ۲۰ دقیقه و نمایش زینب پاشا ساعت ۱۱ اجرا می شوند.

نمایش چیدمان اجرا اکسیر از کرج با طراحی علی کاظمی از ۱۲ تا ۱۷ بهمن ماه در ساعت های ۱۶، ۱۶:۳۰، ۱۷، ۱۷:۳۰ و ۱۸ در موسسه صبا فرهنگستان هنر اجرا خواهد داشت.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند از روز پنجشنبه ۱۰ بهمن آغاز شده و شامگاه ۲۱ بهمن‌ماه به کار خود پایان خواهد داد. فراخوان این دوره از جشنواره تیرماه سال جاری منتشر شد که در متن آن آثار را در بخش های صحنه‌ای، نمایش‌های خیابانی، دیگرگونه‌های اجرایی، تئاتر ملل، مسابقه نمایشنامه‌نویسی، مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر، کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی و بخش به علاوه فجر به صورت رقابتی و غیررقابتی به صورت تفکیک شده پذیرفت.

بر همین اساس آثار پذیرفته شده در بخش پوستر و عکس تئاتر در نمایشگاه لحظه قطعی از ۵ تا ۱۵ بهمن ماه سال جاری در خانه هنرمندان ایران برپا و ۵۹ عکس از ۴۹ عکاس و ۶۰ پوستر از ۳۵ طراح به نمایش گذاشته شده است.

بعد از حواشی انصراف ها نیز از ۳۰ اثر بخش رقابتی ۲۲ نمایش و از ۲۷ اثر بخش غیررقابتی ۱۵ اجرا در جشنواره حضور دارند. همچنین از هفت اثر بخش بین الملل شش اثر اجرا خواهند کرد. در این میان یک اثر به ۲۲ نمایش بخش خیابانی و در بخش رادیو نمایش نیز یک اثر به ۱۰ نمایش قبلی اضافه شده است که این دو نمایش جدید ویژه سردار شهید قاسم سلیمانی و سانحه دیدگان هواپیما اختصاص دارد.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند