سازمان سینمایی

تا کی باید فیلم فلاکتی ببینیم؟

به گزارش ردکارپت فیلم: نشست رئیس سازمان سینمایی کشور با سینماگران و فعالان سینمایی چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

نشست رئیس سازمان سینمایی کشور با سینماگران و فعالان سینمایی چهارمحال و بختیاری روز گذشته (۱۴ تیرماه) در استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

در این نشست محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور گفت: سفر به استان‌ها و تعامل با هنرمندان و مسئولان منجر به شناسایی ظرفیت‌ها و استعدادهای موجود در مناطق مختلف می‌شود، از طریق همین سفرها می‌شود نسبت به کمبودها و ضعف‌های زیرساختی آگاهی یافت و نهایتاً برای تجدیدنظر در قوانین و بهبود ساختارها برنامه‌ریزی کرد.

وی با اشاره به تمرکز همه امکانات و بایدها و نبایدها در تهران افزود: عدم توجه به ایجاد ظرفیت در استان‌ها منجر به تمرکز امکانات در پایتخت می‌شود و دولت سیزدهم باید نسبت به نگرانی‌های موجود و تمرکززدایی امکانات در تهران و مرکز اقدام و در جهت رفع آن برآید.

رییس سازمان سینمایی با تاکید بر بحران‌های متعدد سینمای ایران عنوان کرد: وجود بحران‌های پی در پی از درون و بیرون سینما منجر به دور ماندن مسئولان سینمایی از برنامه‌ریزی‌ها شده است، در نظر داریم با برنامه‌های کلان و چشم‌انداز ترسیم شده حرکت کنیم و با مدیریت حواشی به اهداف اصلی بپردازیم.

وی مطرح کرد: بعد از انتصاب مدیران در حوزه فرهنگی، عده‌ای سعی می‌کنند او را با حواشی سرگرم کنند و با ایجاد دودستگی و دو قطبی‌سازی به اختلافات داخلی در سینما دامن بزنند.

خزاعی اظهار کرد: امروز سینماگران در یک مجموعه یکپارچه گرد هم آمده‌اند و مطالباتی دارند که باید ما پیگیری کنیم. همچنین چرخه تولید، اشتغال و دغدغه مخاطب از جمله مواردی است که باید جدی گرفته شود. در این بین، افرادی هم هستند که منافع آنها به خطر افتاده و دست به تفرقه‌افکنی و حاشیه‌سازی می‌زنند.

وی مطرح کرد: هر چند سال یک‌بار عده‌ای با برنامه‌ریزی سعی می‌کنند در حوزه سینما دودستگی و تفرقه ایجاد کنند تا بر اساس آن، بتوانند شرایط را به نفع خود تغییر دهند و علت آن نامشخص است. قطعاً برای این سینما تلاش‌های زیادی صورت گرفته و افتخارات بسیاری هم حاصل شده، درست است که در بخش‌هایی خشت‌ها کج گذاشته شده و تصمیمات غلطی اتفاق افتاده است اما باید اصلاحات و ارتقایی در این زمینه صورت گیرد.

رییس سازمان سینمایی ادامه داد: اینکه اختلاف نظر، اختلاف دیدگاه، اختلاف عقیده و اختلاف سیاسی وجود داشته باشد، بحثی جداگانه است اما اینکه درب سازمان سینمایی گشوده شود و هر کس در چارچوب‌های تعیین شده کار کند نیز موضوعی قابل تامل است تا اختلاف‌ها را به حداقل رساند.

برخی بداخلاقی‌ها در سینما هر روز در حال گسترش است!

خزاعی با اظهار تاسف از وجود برخی بد اخلاقی‌ها در عرصه سینمای کشور که هر روز نیز در حال گسترده شدن است، گفت: سازمان سینمایی متعلق به همه افکار و اندیشه‌هاست و در این دوره مدیریتی نیز، تبعیض برای فراهم شدن امکان کار ویژه برای عده‌ای خاص از فیلمسازان صورت نگرفته است. متاسفانه یک عده در این سینما عادت کرده‌اند تسهیلات ویژه بگیرند. آدم‌هایی که رسانه و شبکه دارند و خوب بلد هستند تا حاشیه‌سازی کنند اما من ترسی نسبت به آن ندارم. عدالت فرهنگی این نیست که پول را به کسانی هدیه کنیم که در اغلب دوره‌ها از مزیت‌های نسبی سینما و رانت‌های آن سو استفاده کرده‌اند. بنده ترجیح می‌دهم که همه استعدادهای سراسر کشور از این ظرفیت بهره مند شوند.

وی توضیح داد: هر کسی بر مبنای شرایط اعلام شده بتواند در چارچوب برنامه‌های حوزه‌های مختلف زیر مجموعه سازمان سینمایی، طرح و ایده ارائه دهد تا جایی که مقدورات اجازه دهد، مورد حمایت قرار خواهد گرفت و در این راستا نیز هیچ محدودیتی وجود ندارد.

رئیس سازمان سینمایی در ادامه به مشکلات حوزه فیلم‌اولی‌ها و شکل گیری آن بر مبنای سرمایه‌داری و پول‌آوری اشاره و اظهار کرد: برای ورود به این حوزه باید امتیازی به این جریان نامشخص داده می‌شد تا امکان کارگردانی فراهم شود، در این میان آنچه مهم نبود استعداد، تخصص و تجربه فیلمساز بود که در این دولت این جریان شکسته شد.

خزاعی با بیان اینکه در این مسیر، استعداد و توانایی هنرمند بر مسئله سرمایه داری ارجحیت داده شده است، گفت: این رویه موجب اعتراضات متعددی شد اما تلاش می‌شود با بی توجهی به حواشی و مسیر تعیین شده با قدرت ادامه پیدا کند.

وی افزود: هم اکنون درگاه بنیاد سینمایی فارابی روی همه هنرمندان چه در تهران و چه در شهرستان‌ها گشوده شده است و در مدت ۲۰ روز از گشایش این درگاه افزون بر ۱۶۰ هنرمند فیلمساز اطلاعات خود را در این فضا به ثبت رسانده‌اند.

این مدیر سینمایی امکان حمایت از تمامی افراد ثبت نام شده در سازمان را تا حدودی غیر ممکن دانست و توضیح داد: با این حال این افراد به عنوان استعدادها و توانمندی‌های نیروی انسانی شناخته شده‌اند که می‌توان در آینده برای حمایت از آنها برنامه‌ریزی کرد.

برخی آقازاده‌ها با وابستگی‌های سیاسی کارگردان شده‌اند

خزاعی با انتقاد از اینکه تعدادی از آقازاده‌ها با وابستگی‌های سیاسی و جناحی توانسته‌اند کارگردان شوند، عنوان کرد: فهرست این افراد مشخص است در حالی که در بسیاری از شهرستان‌ها با وجود استعدادها و تنها به خاطر نبود شرایط مالی، این افراد نتوانسته‌اند به مرحله ظهور برسند و این با مفهوم عدالت فرهنگی سازگار نیست.

رییس سازمان سینمایی با تاکید بر تداوم برنامه‌های اصلاحی در حوزه سینما و ایجاد جریان متفاوت و نو در این عرصه افزود: این جریان و نهضت هم‌اکنون در حال شکل گیری است. باید اجازه داد تا نیروهای جوان وارد این عرصه شوند.

وی فراهم شدن شرایط برای ورود نیروهای جدید و جوان به عرصه سینمای کشور را ضروری خواند و تصریح کرد: برای این منظور برای نخستین بار در انجمن سینماگران جوان سهمیه فیلمسازی برای نیروهای شهرستانی در نظر گرفته و این نوع حمایت در بنیاد سینمایی فارابی نیز تعریف شده است.

تا کی قرار است فیلم فقر و فلاکت ببینیم؟

رییس سازمان سینمایی افزود: اگر تنوع جدی در مضامین فرهنگی فیلم‌های تولیدی نداشته باشیم بدون شک ناموافق خواهیم بود، تا کی قرار است فیلم جنوب شهری تهران و فقر و فلاکت را ببینیم و این گستره از تنوع، زیبای فرهنگی کشور و رنگارنگی آیین‌ها، فرهنگ‌ها و قومیت‌ها را در فیلم‌ها نبینیم و به مخاطبان ارائه ندهیم؟

خزاعی حضور و تمرکز صرف فیلمسازان جوان در بخش آسیب‌های اجتماعی استان‌ها را چندان مناسب ندانست و اظهار کرد: لازم است این گروه از فیلمسازان با وجود تسلط به شرایط فرهنگی منطقه خود، برای معرفی هرچه بهتر این فرهنگ و ایجاد دید بهتر در میان همگان تلاش کنند.

رییس سازمان سینمایی وظایف سینماگران را مختلف و متفاوت بیان کرد و گفت: مهمترین این مسئولیت‌ها تعهد در مقابل جامعه است که متاسفانه گاهی مورد غفلت واقع شده و قربانی جریان سرمایه‌داری می‌شود.

وی افزود: مخالفت ما با همین جریان‌های سرمایه‌داری است که با نادیده گرفتن تعهدهای اجتماعی به فرهنگ کشور لطمه می‌زنند و به همین خاطر نیز سر و صداها بالا گرفته است، برخی عادت کرده‌اند در مرکز مبالغ هنگفتی را در قبال همین اقدامات ضربه‌زننده دریافت کنند در حالی که شهرستان‌ها و استعدادهای نهفته در آنها از این حمایت‌های مالی بی بهره مانده‌اند.

خزاعی تاکید کرد: افرادی که امکانات را خاص خود می‌دانند هر قدر هم سر و صدا کنند باید بدانند که برنامه‌های سازمان سینمایی در مسیر برقراری عدالت فرهنگی با قوت ادامه دارد.

وی گفت: برخی استان‌ها در زمینه‌های خاصی مثل حوزه انیمیشن، فیلم‌های مستند و … شاخص هستند ولی استان چهارمحال و بختیاری با این همه ظرفیت و شاخصه‌های درخشان‌در همه سطوح و عرصه‌ها کم نظیر است. استان‌هایی داریم که مشکل اندیشه، ایده پردازی، ادبیات و نیروی کیفی انسانی دارند ولی این استان خوشبختانه، این گونه مشکلات را ندارد و در زمینه نیروی انسانی در ردیف استان‌های سرمایه دار به لحاظ فیلمسازی است.

به گفته وی، تفاوت سینمای ایران با بسیاری از کشورهای منطقه هم همین ویژگی برجسته کیفیت نیروی انسانی و استعدادهای فکری و هنری بی نظیری است که باید روایتگر تاریخ و هویت و زیبایی سرزمین‌مان باشند.

خزاعی مطرح کرد: اگر شعار عدالت محوری می‌دهیم این فقط نباید در دفترچه سیاست‌ها گنجانده شود، نیاز به پیمایش میدانی‌و رصد حضوری در تک تک استان‌ها و مناطق داریم.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه وقتی به استان‌های مختلف سر می زنیم متوجه می‌شویم که به رغم این حجم از استعدادها فاقد کمترین امکانات زیرساختی هستند تاکید کرد: چرا فیلمسازان گرفتار پدیده مهاجرت شوند؟ چرا در طول چهار دهه گذشته ظرفیت‌های استانی به تهران سرازیر شده‌اند؟ چرا تهیه کننده‌ای که همه گونه‌شایستگی و دانش و صلاحیت دارد ناچار می‌شود برای استمرار کارش به تهران برود؟

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به بحران‌ها و چالش‌های طبیعی و ساختگی در مسیر اجرای تحول سینما و تحقق عدالت فرهنگی گفت: نگاهی به فضای سینما در چند ماهه اخیر نشان می‌دهد که ما هر ۱۰ روز وارد یک بحران جدی شده بودیم. طبیعی است که حواشی اجازه ندهند به وظایف اصلی پرداخته شود.

وی اضافه کرد: یک عده مدام دنبال دودستگی و تفرقه در خانواده سینما هستند، این عده گویی احساس می‌کنند که در آرامش و فضای همدلی منافع شان به خطر می‌افتد. مدام بر طبل تنش و اختلاف می دمند.

رئیس سازمان سینمایی با تشکر از استقبال سینماگران و فعالان سینمایی در استان‌ها و شهرستان‌ها از سیاست‌های جدید سازمان سینمایی ادامه داد: جریان و نهضت دیگری در سینمای ایران در حال رستن و شکل‌گیری است، نسل جدیدی باید وارد سینمای ایران شوند تا سینما از این بست‌ها و انسدادها بیرون بیایید.

خزاعی ضمن تاکید بر ضرورت احترام پیشکسوتان و بزرگان سینما گفت: باید شرایط برای ظهور نسل جدید فیلمسازی فراهم شود. فیلمسازی ما به نوسازی، پوست اندازی و نوافزایی نیروی انسانی نیاز دارد. به نسل جدیدی از فیلمسازان نیاز داریم که درک بهتر و درونی تری با دهه هفتادی‌ها، هشتادی‌ها و نودی ها داشته باشند.

وی با بیان اینکه چراغ نقد در این سرزمین خاموش است، اظهار کرد: سینمای ما امروز صاحب نظریه ندارد. ما در آستانه ورود به دوره جدیدی هستیم؛ عصر تکنولوژی‌های نوین، عصر متاورس و عصر صنایع‌های تک و فناوری‌های نو. به هیچ وجه نباید از تحولات روز سینمای دنیا غافل شویم.

رییس سازمان سینمایی خطاب به سینماگران چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: چرا نباید رنگین‌کمان فرهنگی این سرزمین زیبا را روایت و تصویر کنیم؟

بی‌مهری نسبت به استان‌ها و شهرستان‌ها جای نقد دارد

خزاعی با بیان اینکه فیلمساز در برابر جامعه‌اش مسئول است، تصریح کرد: باید مطالبه کنیم. بی مهری که این سال‌ها نسبت به استان‌ها و شهرستان‌ها شده است جای نقد دارد. چرا به این همه سرمایه‌های معنوی و فرهنگی و آیینی در سراسر کشور توجه نکردیم؟

وی تصریح کرد: بدون تردید فیلمسازانی که دغدغه مردم و هویت فرهنگی و تاریخی این سرزمین را دارند در قلب‌ها ماندگارند.

در ادامه این نشست جمعی از سینماگران استان چهارمحال و بختیاری از سیاست عدالت فرهنگی و نگاه حمایتی رئیس سازمان سینمایی نسبت به استعدادهای شهرستانی قدردانی و تشکر کردند.

ناصر قاعدی در این زمینه گفت: این رویکرد و رویه سازمان تاکنون بی‌سابقه بوده، اولین بار است حضور مدیران سینمایی را در این سطح در استان شاهدیم و قطعاً برکات و منشا تحولات خوبی برای توسعه و تقویت سینمایی استان می‌شود.

رحیم نجفی نیز ضمن استقبال از حضور میدانی مدیران سینمایی در دولت سیزدهم افزود: فقط به مراکز سینمای جوان نپردازید. ظرفیت‌های سینمایی در استان گسترده و بالاست و شایسته است توامان‌به بخش‌های خصوصی هم بها بیشتری داده شود.

مرجان خسروی در ادامه گفت: ما استان محرومی هستیم ولی استعدادهای درخشان کم نداریم ظرفیت‌های سینمای جوان استان کمک کرده تا آثار موفقی در جشنواره‌های مختلف داشته باشیم.

این فیلمساز با انتقاد از محتوا و فضای آثار فعلی سینما تصریح کرد: چرا ما باید بنشینیم فیلم سیاه جنوب شهر تهران را ببینیم و به اقوام و تنوع فرهنگی بقیه استان‌ها توجه نکنیم؟ بار اصلی انتقال فرهنگ در این استان و خیلی مناطق بر دوش زنان بختیاری است اما در ادبیات و سینمای ما از آنها غفلت شده، در حال حاضر عمده دغدغه من ساخت فیلم‌هایی با محوریت زنان بختیاری است.

وی اضافه کرد: ما مثل برخی از همکاران مجذوب تندیس‌های حلبی بی ارزش آن سوی آب‌ها نمی‌شویم.

جواد شفیعی نیز اظهار کرد: در حال حاضر استان ما فاقد کتابخانه تخصصی و دانشگاه هنری است آیا می‌دانستید چه‌کمبودهایی داریم؟ صنف‌های سینمایی در استان تعریفی ندارد. ما فاقد هر گونه تجهیزات سینمایی هستیم.

حسن جهانبخش ادامه داد: انجمن سینمای جوانان ایران یکی از بهترین مراکز سینمایی کشور است. ما فرزندان انقلاب هستیم با آن متولد شدیم و خواهیم ماند. تصویر سیاه از سرزمین‌مان به‌جهان معرفی نمی‌کنیم. این نگاه را غلط می‌دانیم. ما نیاز به حمایت سازمان سینمایی داریم. انشالله بتوانیم یک هویت بسیار خوب بختیاری، ترکی و اقوام منطقه را به‌نمایش بگذاریم

مختار عبداللهی نویسنده و کارگردان نیز گفت: من کمی درد دل آسیب شناسی دارم. به سینمای کودک بی مهری شده و می‌شود.

رها سرمدی توضیح داد: به علت کمبود امکانات از شهرم مهاجرت کردم. فیلم ساختم و ده‌ها جایزه گرفتم با این حال ترجیح می‌دهم جایزه را از کشور خودم بگیرم نه از فستیوال‌های خارجی. می‌خواهم فیلمی بسازم در سطح ملی و در جشنواره کشورم دیده شود. هدف من و شما مشترک است و آن این است که فیلمی بسازم که مخاطب داخلی و جشنواره‌های داخل از آن استقبال کند.

فریدون نجفی افزود: شرایط تولید ممکن است فراهم شود ولی شرایط اکران باید سازمان دهی اساسی بشود.

حامد ربیعی ادامه داد: ما همیشه از حسن اخلاق و نگاه خوب شما شنیدیم. رویکردهای شما باعث تحول در سینما خواهد شد ولی به ظرفیت‌های مغفول استان‌ها توجه بیشتری کنید. ما قدردان نگاه و حمایت‌های شما هستیم.

بهرام شمسی پور عکاس پیشکسوت اظهار کرد: به عکس در جشنواره‌های سینمای جوان بها بیشتری داده شود. پتانسیل‌های خوبی در زمینه عکاسی داریم و نیاز به توجه بیشتر داریم.

در این سفر حبیب ایل بیگی معاون ارزشیابی و نظارت، محمدرضا سوقندی مدیرکل استان‌ها و حقوقی سازمان سینمایی، مهدی آذرپندار مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران و هاشم میرزاخانی مدیرعامل موسسه سینماشهر، رئیس سازمان سینمایی را همراهی کردند.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند