خاکسپاری

حاشیه و متن خاکسپاری امین تارخ

به گزارش ردکارپت فیلم:جمعی از هنرمندان و علاقه‌مندان به امین تارخ برای خاکسپاری این هنرمند، امروز ۴ مهر ماه در قطعه هنرمندان جمع شدند و در حالی که از درگذشت این بازیگر اظهار تاسف می‌کردند شبنم مقدمی (بازیگر و از شاگردان امین تارخ) در سخنانی خطاب به بازیگر «مادر»، «پرنده کوچک خوشبختی» گفت: خوش به حال شما ! به خدا می‌سپارم شما را اما وداع نمی‌کنیم.‌ حالا که به خدا نزدیکتر هستید برای ما دعا کنید که خیلی به آن نیاز داریم.‌

  دو روز از درگذشت نابهنگام امین تارخ بازیگر سینما تئاتر و تلویزیون می‌گذرد؛ او که همیشه در مراسم تشییع و خاکسپاری همکارانش حضور داشت و با کلامی گیرا و صدای نافذش در مدح و اندوه فقدان آنها سخن می گفت، میزبان دوستان، خانواده و علاقه‌مندانش شد که برای وداع با او در قطعه هنرمندان گرد هم جمع شده‌ بودند.

مراسم طبق برنامه از قبل اعلام شده، راس ساعت ۱۰ صبح با آوردن پیکر امین تارخ و با اجرای علیرضا شجاع‌نوری آغاز شد.

در ابتدا شجاع نوری با بُغض و اشک و اشاره به اینکه در کودکی با “امین تارخ” همسایه بودند، گفت: همیشه کلمه “تارخ” برایم یک راز بود تا اینکه سر «سربداران» که همکار بودیم، خاطراتی از خردسالی را به یاد او آوردم و از همانجا شاگردی او را کردم. من خیلی قبل‌تر از همه، شاگردی او را شروع کردم.

او در بنیاد سینمایی فارابی آرشیوی برای بازیگران ایجاد کرد چون می‌گفت خیلی جوان‌ها و هنرمندان از شهرهای دیگر هستند که مشتاق بازیگری هستند و کمتر دیده می‌شوند. او می‌خواست عالم بازیگری عالم شسته رفته‌ای شود و بازیگرها نقش خود را ایفا کنند که بعد هم آموزشگاه را تأسیس کرد و دیدیم چه ثمراتی داشت. من بجز در نقش‌ها، اخم او را ندیدم و اگر از سوی کسی در حق کسی دیگر بدی می‌دید، همیشه بر می‌آشفت‌.

او هر وقت که می‌رفت زود بود و الان هم که خیلی زود بود.‌ الان پیکر او را آوردند و من هرگز این نوع آمدنش را باور نداشتم. امیدوارم این اول، شادی و آسایش او باشد.

 

سپس فاطمه معتمدآریا (بازیگر) در حالی که به شدت متأثر بود و اشک می‌ریخت در سخنانی گفت: درود بر همگانی که امروز عزادار هستند. حال ما به روزگاران، خراب است نه فقط به خاطر از دست دادن امین. من برای اولین بار از روی نوشته می‌خوانم و می‌گویم که این روزها حال همه بد است و حال ما بدتر از همه. اینجا آمدیم کسی را بدرقه کنیم که انسانی خردمند و اندیشمند و دوستدار جوانان بود. امین پدر فرزندانی بود که این روزها پرپر می‌شوند.

 

در ادامه رضا کیانیان با هق‌هق زیاد به جایگاه آمد تا صحبت کند ولی نتوانست حرفی بزند و با گریه بر سر تابوت امین تارخ رفت‌ و با صدا کردن او فریاد می‌زد که چه بگویم؟

او در حالی که شرایط روحی خوبی نداشت‌ به جایگاه برگشت و با لحنی اعتراضی دوباره گفت که چه بگویم درباره امین؟ او آدم خوبی بود معلوم است که خوب بود. ولی بعد نتوانست ادامه دهد و او را به گوشه ای بردند تا حالش بهتر شود.

 

سپس مسعود کرامتی (بازیگر و از بستگان امین تارخ) نیز با اشاره اینکه امین تارخ یک آدم به درد بخور بود، از نقش تاثیرگذار او در انجمن بازیگران گفت و افزود: درصد بالایی از بازیگران موفق دست پرورده امین تارخ هستند. او تا می‌توانست، ساخت و در هر شرایطی با همکارانش همراهی می‌کرد. اما متاسفانه عادت کرده‌ایم که به از دست دادن‌ها و نمی‌دانم قرار است این حسرت‌ها کی فروکش کند. ‌

در ادامه‌ شجاع نوری با نام بُردن از حبیب رضایی، ترانه علیدوستی، شبنم مقدمی، مریم بوبانی، گلاره عباسی و امیر آقایی را از جمله شاگردان این هنرمند معرفی و سپس شبنم مقدمی را برای صحبت به جایگاه دعوت کرد.

مقدمی با اشاره به اینکه ” من همیشه به آقای تارخ می‌گفتم آقا معلم!” خطاب به این بازیگر فقید با اشک  گفت: آقا معلم شما در نقش “بوعلی” می‌گفتید که “بوعلی” عرض زندگی را بیش از طول زندگی می‌خواهد و گویا شما ‌ هم به آن قائل بودید. خوش به حال ما که شاگرد شما بودیم و از شما انسانیت آموختیم و یاد گرفتیم کجا بایستیم و چطور درست باشیم. شما به مهمترین صفحات تاریخ سینمای این مملکت الصاق شدید و با نامداران زیادی کار کردید. خوش به حال شما.‌ به خدا می‌سپارم شما را ولی وداع نمی‌کنم.‌ حالا که به خدا نزدیکتر هستید برای ما دعا کنید که خیلی به آن نیاز داریم.‌

شجاع‌نوری در پایان از حاضران خواست که یک دقیقه‌ سکوت کنند و فاتحه‌ای قرائت کنند.

در بخش بعدی محمد مهدی عسگرپور رئیس هیات مدیره خانه سینما با تسلیت از طرف جامعه اصناف سینمای ایران گفت: این رفتن آقای تارخ و تصور خداحافظی با استاد امین تارخ به این زودی، بسیار سهمگین بود. من در سه سطح با ایشان همکاری داشتم و میزان حضور صنفی اش باور نکردنی بود و پشت و پناه بودند. وقتی هم در سریال همکار شدیم وجهه‌ای دیگر از ایشان دیدم و انرژی‌ مثبت و دلسوزی زیادی را در مقابل جوان‌ترها دیدم. در کارگاه هم که همکاری داشتیم ایشان را مثل یک نماد دیدم که چطور صحبت می‌کرد و در رفتار چگونه بود.حرف زدن برای کسانی که ایشان را از نزدیک می‌شناسند، بسیار سخت است. امیدوارم خداوند به همه صبر عطا کند.

عبدالجبار کاکایی (شاعر ) که شعرهای او را امین تارخ خوانده بود نیز در بخشی دیگری از مراسم بیان کرد : برای شاعر معنا و موسیقی کلمات بیش از همه برای خود خالق اثر مفهوم دارد ولی من وقتی کلماتم را از زبان امین تارخ شنیدم به همان اندازه لذت بردم.‌

امیرآقایی (بازیگر) هم در سخنانی گفت: به واقع آقای تارخ حق بزرگی بر گردن بازیگری ما دارد و من تلمذ کردم. به نیابت از آتیلا پسیانی که در بستر بیماری است متنی را قرائت می‌کنم: “رفیق نازنینم من باورم نمی‌شود که آن خنده‌ات سهم قاب عکس شده باشد. سفرت به سلامت!

امیر آقایی در ادامه از حاضران خواست برای سلامتی آتیلا پسیانی دعا کنند.

پس از امیر آقایی، کیانیان روی سن آمد و با بیان اینکه بغضش را فروخورده گفت: ما از مرگ نمی‌ترسیم چون بازیگریم‌ و جلوی دوربین بارها مُرده‌ایم. این همه دروغ و افترا چرا به ما بسته می‌شود ؟ مگر ما جز خوب کردن حال شما چیزی خواستیم؟ ما می‌شنویم به کوری همه کسانی که این تهمت‌ها را به ما می‌زنند. من نمی دانم چند سال دیگر زنده‌ هستم اما می دانم در نوبت هستم، از زمانی که خسرو شکیبایی خدا بیامرز رفت،نوشتم که خسرو! آن‌ طرف‌ها بالاخره تئاتر و سینما هم هست، یک نقشی برای ما نگه‌دار که آنجا کار کنیم. من معتقدم ما نمی‌میریم. ما هستیم، چه خودمان چه اسم‌مان. من کنار شما هستم اما کنار چه معنی می‌دهد؟! من با شما هستم. کار ما خدمت است و منتی نداریم. مگر “امین” منتی بر سر کسی گذاشته بود ؟ ما کارمان خدمت است. ما حال مردم را خوب می‌کنیم ولی آنهایی که حال شما را بد می‌کنند از این موضوع ناراحت هستند.

در پایان نیما تارخ (فرزند امین تارخ) با اشاره به اینکه روز سختی است و تصور رسیدن آن را نداشت، گفت: من کسی را اطرافم نمی‌شناختم که عمیق‌تر از امین تارخ اطرافیانش را بشناسد و بیشتر از او امید داشته باشد. همیشه همه را به امیدواری دعوت می‌کرد و دوست داشتم روزهای بهتری را با او شریک می‌شدم. پدرم برای من فقط پدری نکرد. پدرم خودش را در ما و شاگردانش تکثیر کرده و هرگز نمی‌میرد. روح او را همه جا می‌بینیم و می‌دانم همیشه هست و آموزشگاهش هیچ‌گاه تغییر نمی‌کند چون به یک ساختمان آجری روح بخشید.

در آخر نماز میت بر پیکر او خوانده شد تا مراسم خاکسپاری آغاز شود.

حاشیه‌نگاری:

+ کمتر از نیم ساعت تا زمان آغاز رسمی مراسم خاکسپاری زنده یاد امین تارخ؛ قطعه ۸۸ بهشت زهرا شاهد حضور جمعی از علاقمندان به این بازیگر بود که برای آخرین بار به دیدار او آمده‌ بودند.

+ به جز خانواده و برخی مردم علاقه‌مندان؛ منوچهر شاهسواری، همایون اسعدیان، مازیار میری، محمدمهدی عسگرپور، رضا کیانیان و مجید برزگر از جمله افراد حاضر در قطعه هنرمندان هستند که که در تدارک فراهم کردن شرایط برای برگزاری مراسم‌ هستند.

+ جمشید هاشم‌پور، حبیب اسماعیلی، حبیب دهقان نسب، گلاره عباسی، عبدالجبار کاکایی، شبنم مقدمی، مجتبا میرطهماسب، فرزین پور محدث، پوریا رحیم سام، مسعود کرامتی، فرزاد حسنی، حسن پورشیرازی،رخشان بنی‌اعتماد، جهانگیر کوثری،فریبا کوثری، بهرام افشاری، حبیب رضایی، عاطفه رضوی، بهرام ابراهیمی،کاظم بلوچی، نوید محمودی، شهرام قائدی، الهام پاوه‌نژاد،فرهاد توحیدی و… از جمله هنرمندان حاضر بودند.

+ حمید استیلی فوتبالیست سابق نیز از جمله حاضران بود.

+حبیب ایل‌بیگی معاون اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، علیرضا رضاداد و محمد احسانی از مسئولان سابق سینمایی در قطعه هنرمندان حضور داشتند.

+ مراسم ترحیم امین تارخ چهارشنبه ۶ مهر ماه از ساعت ۱۴ تا ۱۶ در مسجد پیامبر اعظم در خیابان شریعتی برگزار می‌شود.

+ پیکر مرحوم امین تارخ در کنار مزار فرشته طائرپور و افسانه محمدی، بازیگر،کارگردان و مترجم که همین امسال از دنیا رفته به خاک سپرده شد.

+ تعدادی از مردم علاقه‌مند متاسفانه بعد از پایان مراسم، مشغول عکس و سلفی گرفتن با بازیگران حاضر در قطعه هنرمندان بودند که در این میان جمشید هاشم‌پور بیش از بقیه در احاطه دوربین‌های موبایلی بود.

امین تارخ، بازیگر باسابقه تئاتر، سینما و تلویزیون ۲ مهر ماه به علت عوارض سکته قلبی در ۶۹ سالگی از دنیا رفت.

امین تارخ متولد مرداد ماه سال ۱۳۳۲ در دهه ۵۰ از دانشکده هنرهای نمایشی دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و در طول حدود نیم قرن فعالیت در عرصه بازیگری نقش‌های ماندگاری را در سینما، تئاتر و تلویزیون خلق کرد.

او همچنین در سال‌های گذشته با تاسیس یک موسسه آموزشی در حوزه بازیگری چهره‌های مطرحی را به سینمای ایران معرفی کرد.

از جمله آثار تارخ در سینمای ایران به «مرگ یزدگرد» بهرام بیضایی، «پرنده کوچک خوشبختی» به کارگردانی پوران درخشنده، «پاییزان» به کارگردانی رسول صدرعاملی، «سرب» مسعود کیمیایی، «مادر» به کارگردانی علی حاتمی، «مجسمه» ساخته ابراهیم وحیدزاده و «سارا» به کارگردانی داریوش مهرجویی می‌توان اشاره کرد.

او در تلویزیون هم در سریال‌های زیادی بازی کرده ‌که یکی از نقش‌های ماندگارش در نقش «ابن سینا» بوده است.

«سربداران»، «شیخ مفید»، «آپارتمان»، «سفر سبز»، «معصومیت از دست رفته» و «جراحت» از دیگر سریال‌های شاخص این بازیگر است که در خاطر بسیاری از علاقه مندانش ثبت شده است.

 

 

 

 

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند