بازیگر

نیکی کریمی در «برلیناله» چه گفت؟

به گزارش ردکارپت فیلم:  نیکی کریمی در هفتاد و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «برلیناله» درباره «عباس کیارستمی» گفت: برای کیارستمی بیشتر از سینما؛ انسانیت و معرفت اهمیت داشت، شاید به همین دلیل است که فیلم‌هایش سال‌هاست بر جان مخاطب می‌نشیند.

این بازیگر، کارگردان و تهیه‌کننده سینمای ایران که فیلم سینمایی «خانه دوست کجاست؟» را برای بخش مرور آثار امسال هفتاد و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «برلیناله» با عنوان «جوان در قلب، بزرگ شدن در سینما»، انتخاب کرده است، شامگاه ۳۰ بهمن ماه در مراسم اکران ویژه این اثر سینمایی در سالن «کوبیس ۶» در شهر برلین با بیان این مطلب ادامه داد: فیلم‌هایی کوچک، با بودجه‌هایی اندک اما برآمده از دل که بدون هیچ تلاشی همه، آنها را دیدند و پسندیدند.

وی در ادامه سخنانش گفت: «خانه دوست کجاست؟» را اولین بار در هفده سالگی دیدم، عصر جمعه در تلویزیون و آن احساس را هیچگاه فراموش نمی‌کنم. جهانی از نوعی سینمای دیگر، برایم باز شد که شاعرانه، انسانی و به شدت متفاوت بود. پلی برایم شد بین ادبیات، علاقه اصلی‌ام و سینما و شعر.

بخش مرور آثار امسال جشنواره برلین با عنوان «جوان در قلب – بزرگ شدن در سینما» شامل نمایش مجموعه ای از آثار انتخاب شده توسط کارگردانان، بازیگران و فیلمنامه نویسان بین المللی است و نیکی کریمی سینماگر ایرانی نیز یکی از چهره هایی است که برای انتخاب فیلم در این بخش انتخاب شده است و فیلم «خانه دوست کجاست؟» ساخته عباس کیارستمی کارگردان سینمای ایران در عرصه بین‌المللی را برای نمایش در این بخش برگزید.

در خلاصه داستان «خانه دوست کجاست؟» آمده است: احمد هشت ساله مصمم است دفتر مدرسه بهترین دوستش را پس بدهد تا او اخراج نشود. اما بزرگترها مدام مانع می شوند و او را به بیراهه می
‌کشانند. این فیلم ایرانی، ناآگاهی بزرگ‌ترها را به‌طور اجتناب‌ناپذیری آشکار می‌کند.

ساخته عباس کیارستمی در سال ۱۹۸۹ در جشنواره فیلم لوکارنو در کشور سوئیس نمایش داده شد و در نهایت جایزه یوزپلنگ نقره‌ای و همچنین بهترین فیلم از نگاه هیات داوران فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم (فیپرشی) را کسب کرد.

«مارتین اسکورسیزی»، «مارن آده»، «پدرو آلمودوار»، «وس اندرسون»، «ژولیت بینوش»، «لاو دیاز»، «آلیس دیوپ»، «آوا دوورنی»، «لوکا گوادانینو»، «ریوسکی هاماگوچی»، «اتان هاوک»، «کارولین هرفورث»، «نادین لابکی»، «سلین سیاما»، «ام نایت شیامالان»، «کارلا سیمون»، «عبدالرحمان سیساکو» و «ویم وندرس» از جمله دیگر چهره هایی هستند که برای انتخاب این فیلم در بخش مرور آثار جشنواره برلین ۲۰۲۳ انتخاب شده است.

«تیلدا سوئینتون» بازیگر بریتانیایی نیز در این بخش فیلم «کیسه برنج» ساخته محمد علی طالبی را برگزیده است.

هفتاد و سومین جشنواره فیلم برلین از تاریخ ۱۶ تا ۲۶ فوریه (۲۷ بهمن تا ۷ اسفند) در کشور آلمان در حال برگزاری است.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند